Success story
KLIENT:
Projekt TranspArEEnS získal finančné prostriedky z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizon 2020. Na projekt dohliada Európska komisia, vedie ho Univerzita Ca'Foscari v Benátkach a podieľanie sa na ňom CRIF S.p.A., EMF-ECBC, Leibnizov inštitút pre finančný výskum SAFE a Modefinance srl.
POTREBY:
TranspArEEns si kladie za cieľ vytvoriť kvalitatívne-kvantitatívny rámec pre štandardizovaný zber a analýzu informácií o energetickej účinnosti a ESG aspektoch malých a stredných podnikov. Chce tak posilniť štandardizované zverejňovanie týchto informácií, podporiť prístup k dlhodobému financovaniu (napr. prostredníctvom sekuritizácie) a lepšie hodnotenie rizík. A zároveň obmedziť riziko greenwashingu.
Dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 si vyžaduje rozsiahle investície do energetickej účinnosti, ktoré sú považované za dôležitý nástroj na zmiernenie zmeny klímy a prispôsobenie sa tejto zmene. Hodnotenie vyvinuté spoločnosťou TranspArEEnS bude kľúčovým príspevkom k zlepšeniu zverejňovania súladu firiem s cieľmi EÚ2030, taxonómiou EÚ a referenčnými hodnotami ESG so zameraním na investície do energetickej účinnosti. Jeho pozornosť je venovaná malým a stredným podnikom, čo celému projektu dodáva strategický význam vzhľadom na to, že 99 % všetkých európskych spoločností sú SME, a preto je jeho potenciálny vplyv veľmi vysoký.
RIEŠENIE:
V tejto súvislosti bol CRIF poverený vytvorením štandardizovaného kvalitatívneho rámca, ktorý by prostredníctvom dotazníkov zhromažďoval informácie malých a stredných podnikov o ich činnostiach v oblastiach energetickej účinnosti alebo aktivitách a faktoroch v oblasti ESG.
Štruktúra dotazníkov má za cieľ zachytiť kritické rozmery pre zladenie s taxonómiou EÚ, zverejňovanie informácií o ESG a prevenciu greenwashingu.
Na administráciu dotazníkov bola použitá platforma Synesgy, ktorú vlastní spoločnosť CRIF, aby bola zaručená efektivita a transparentnosť. Na dosiahnutie významného podielu na trhu boli na druhej strane využité rôzne kanály (sieť pobočiek CRIF, obchodné aliancie, siete bánk a ďalšie).
VÝSLEDKY:
Približne 150 otázok, na ktoré majú spoločnosti odpovedať, aby bolo možné celkovo posúdiť ESG profil spoločností. Každá otázka je doplnená o nápovedu, ktorá uľahčuje vyplňovateľom prácu.
Niekoľko mesiacov po začatí prieskumu boli dotazníky rozoslané viac ako 110 tisícom spoločností, z ktorých 18 % spolupracuje s viac ako jedným vedúcim, ktorý sa do projektu zapojil. Aktivita stále pokračuje a očakáva sa, že cieľová hodnota sa môže ďalej výrazne zvýšiť.