Bratislava, 6. november 2024

Október 2024 priniesol štatistické prvenstvo v počte vyhlásených konkurzov na majetok podnikateľských subjektov. Podľa analýz CRIF – Slovak Credit Bureau ide s celkovým počtom 42 konkurzov o najvyššie skóre v rámci tohto roka.

V medzimesačnom porovnaní stúpli konkurzy o 75 %, v septembri  ich bolo len 24. V medziročnom porovnaní však ide len o nepatrný nárast o 2,44 %, keď v októbri 2023 konkurz postihol 41 subjektov. Takmer 98 % dlžníkov tvorili eseročky, tretina z nich nemala žiadneho zamestnanca. Viac ako 42 % dlžníkov zamestnávalo od 1 do 9 zamestnancov.

Spomedzi zbankrotovaných firiem mali najväčší obrat a zároveň najväčší počet zamestnancov (v rozmedzí 10 až 19) eseročka Karpatia Truck, ktorá sa zaoberala nákladnou cestnou dopravou a spoločnosť PRORESTAURANT, s.r.o., ktorá prevádzkovala jedálne. Obe firmy majú sídlo registrované v Bratislavskom kraji.

Z geografického hľadiska dominoval Bratislavský kraj so 14 konkurzmi. Zaujímavé je, že identicky dopadol aj pred rokom, na čele bol presne s tým istým počtom konkurzov. Nasledoval Nitriansky kraj s 9 a Prešovský kraj s 5 konkurzmi. Trnavský s Trenčianskym krajom zaznamenali po 4 konkurzy, Košický mal 3, Banskobystrický 2 konkurzy. Najlepšie obstál Žilinský kraj s 1 konkurzom.Najviac zbankrotovaných firiem, po 8 bolo v obchode, po 6 v priemysle, v stavebníctve a v doprave a skladovaní.

Október priniesol aj 42 zastavení konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 20 zrušení vyhlásených konkurzov z rovnakého dôvodu.

Reštrukturalizácia bola v októbri povolená dvom firmám, jednej so sídlom v Nitrianskom a druhej v Košickom kraji. Jedna z nich pôsobí v priemysle, druhá v obchode. Najväčší počet zamestnancov (v rozmedzí 50 – 99)  mala CALEARO SLOVAKIA, spol. s r.o., zaoberajúca sa výrobou ostatných komunikačných zariadení. Jej tržby v roku 2023 presiahli 20 miliónov eur.

Medzimesačne ide pri reštrukturalizáciách o 60-percentný pokles, medziročne o viac ako 66-percentný pokles. „Je to zaujímavý skok, ale z dlhodobejšej perspektívy to skôr vyzerá na odchýlku v minulom roku, lebo po dve reštrukturalizácie sme v októbri mali aj v rokoch 2020, 2021 aj 2022,“ upresňuje Ing. Jana Marková, hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau.

Komplexné a pravidelne aktualizované dáta o konkurzoch, reštrukturalizáciách, záložných právach a mnohých ďalších finančno-ekonomických parametroch sú prístupné v univerzálnom registri CRIBIS.