Bratislava, 4. apríl 2025

Marec priniesol takmer 24 % nárast počtu vyhlásených konkurzov v porovnaní s februárom. Zbankrotovalo 26 právnických subjektov, z toho bolo 22 eseročiek, 3 akciové spoločnosti a 1 nezisková organizácia.

V medziročnom porovnaní je ale zjavný pozitívnejší výsledok. V marci minulého roka zbankrotovalo totiž až 39 subjektov, čiže o 33 % viac ako tento rok, ukazujú dáta CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF).  V medzikvartálnom porovnaní ide taktiež o zlepšenie. Pokým za prvý kvartál 2024 skončilo v konkurze spolu až 79 subjektov, tento rok ich bolo len 69.    

„Ešte je priskoro predikovať vývoj v roku 2025. Počet vyhlásených konkurzov sa zatiaľ vyvíja nerovnomerne: január 22, február 21, marec 26 bankrotov. Od 1. apríla začala platiť transakčná daň a postupne sa naplno ukážu aj ekonomické dopady konsolidačného balíčka i nečakaných kríz, ako je napríklad slintačka a krívačka, ktorá udrela na chovateľský sektor, alebo nové americké clá na autá, či celú EÚ vo výške 20 %,“ komentuje štatistiku Ing. Jana Marková, hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF).  

Viac ako 38 % subjektov, ktoré v marci začali čeliť konkurzu, malo evidovaných menej ako 1 až 10 zamestnancov, u takmer 31 % bol ich počet nezistený. Dve firmy vykázali vysoké počty zamestnancov v rozmedzí 250 – 499. Vo verejnom priestore najviac zarezonovali bankroty veľkej celulózky BUKOCEL, a.s., a  Bukózy Holding, a.s., u ktorej sa začalo konkurzné konanie už v januári. Návrh na konkurz BUKOCELU podali zamestnanci kvôli meškajúcim mzdám, firma dlží štátu milióny eur na daniach i odvodoch. Napriek enormným dlhom štát vydal vo februári nariadenie pre VSE, aby dodávala elektrinu krachujúcej fabrike aj naďalej. Hrozila totiž ekologická katastrofa v súvislosti s prevádzkou čističky odpadových vôd pre obec Nižný Hrabovec. Smutný podnikateľský príbeh prežíva na vlastnej koži aj cca 300 šičiek košieľ a odevov z Bánoviec nad Bebravou. Ich nemecký zamestnávateľ, firma Eterna, po takmer dvoch dekádach definitívne skončil.

Spomedzi odvetví bolo najviac konkurzov vyhlásených v sekcii odbornej, vedeckej a technickej činnosti (6), veľkoobchode, maloobchode a oprave motorových vozidiel a motocyklov (5), priemyselnej výrobe (4) a v stavebníctve (4). Z geografického hľadiska bolo najviac konkurzov vyhlásených v Bratislavskom a Košickom kraji, zhodne po šesť, hneď za nimi nasledoval Prešovský kraj s piatimi konkurzmi. Zhodne po dva konkurzy mali Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj. V Banskobystrickom kraji bol v marci vyhlásený len jeden konkurz.  

Podľa dát z registra CRIBIS bolo v septembri zastavených 5 konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 28 bolo úplne zrušených z rovnakého dôvodu. Konkurzné konanie začalo dvadsiatim dlžníkom. Povolenie na reštrukturalizáciu nebolo v marci povolené žiadnej spoločnosti. Zaujímavá je zhoda s minuloročným marcom, kedy ich bolo tiež nula. V medzikvartálnom porovnaní ide o 40 % pokles. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o pokles z 1 vo februári na nulu v marci.

Komplexné a pravidelne aktualizované dáta o konkurzoch, reštrukturalizáciách, záložných právach a mnohých ďalších finančno-ekonomických parametroch sú prístupné v univerzálnom registri CRIBIS.