Bratislava, 22. august 2024

Verejná diskusia o potrebe mobilizovať súkromné investície do výskumu a vývoja v kontraste so znížením sadzby superodpočtu, ako aj v kontexte s novým typom superodpočtu – superodpočtu na investície dávajú podnet na analýzu využitia tohto nástroja daňovej stimulácie v jeho 8-ročnej histórii na Slovensku. Z toho dôvodu sme urobili revíziu pôvodných štatistík tým, že sme zohľadnili aj údaje v zoznamoch, ktoré dobiehali až po zverejnení analýz (z dodatočných a opravných daňových priznaní subjektov), aj s využitím dôležitej informácie o zdaňovacom období, za ktoré bol daný superodpočet v daňovom priznaní uplatnený a ktorá sa vo zverejňovaných zoznamoch objavovala až od roku 2019. Uplatnili sme dôsledný princíp toho, aby všetky dosiaľ známe čerpania superodpočtov boli zaradené do toho roka, v ktorom sa pre ich subjekty začína účtovné a zdaňovacie obdobie (aj keď je ním hospodársky rok) a platí pre nich sadzba superodpočtu daného kalendárneho roka. Analýza histórie slovenského superodpočtu je uskutočnená nad zoznamami subjektov zverejnenými do 15. júna 2024 vrátane, pričom z posledného zoznamu boli zatiaľ využité len hodnoty týkajúce sa zdaňovacieho obdobia 2022 a starších. Prvé výsledky za rok 2023 budú hodnotené v osobitnej analýze.

V prvých troch rokoch (2015 – 2017) bol počet subjektov využívajúcich superodpočet skôr symbolický a záujem zodpovedal sadzbe 25 %, ktorej efekt najmä v menších firmách nepokrýval ani náklady poradenstva a administratívne nároky evidencie superodpočtu pre daňové účely. Až rok 2018 so 100-percentnou sadzbou znamenal prvý väčší impulz v histórii superodpočtu. Ten ďalší priniesla 200-percentná sadzba, ale až v druhom roku jej existencie, teda vo výsledkoch za rok 2021. Predpokladáme, že potenciálna motivácia dvojnásobnou sadzbou v roku 2020 narazila na slabé ekonomické výsledky a opatrnejšiu investičnú aktivitu tohto prvého covidového zdaňovacieho obdobia. Návrat k sadzbe 100 % zrejme aj v kombinácii s nedostatočnými daňovými základmi za rok 2022 priniesol po prvýkrát v histórii superodpočtu pokles počtu subjektov, ktoré ho využili. Súčasne však treba skonštatovať, že históriou slovenského superodpočtu hýbe najmä jeho najväčší využívateľ  U. S. Steel Košice. Pokles objemu superodpočtu v roku 2019 napriek rastu jeho sadzby zo 100 % na 150 % bol dôsledkom absencie tohto jediného subjektu, napriek tomu, že počet subjektov v tom roku zaznamenal historicky druhý najvyšší prírastok – o 98 subjektov. V roku 2020 železiarne absentovali tiež, ale ich výpadok už dokázali pokryť iné subjekty, hoci tento rok bol napriek 200-percentnej sadzbe výsledkovo slabší ako nasledujúci rok s tou istou sadzbou a aj s účasťou železiarní.

Zaujímavý je aj vývoj priemernej výšky superodpočtu. Významný nárast dosiahla v prvom roku 100 percentnej sadzby, kedy je ešte vyššia ako v roku 2022 pri návrate na tú istú sadzbu (2018: 469 tis. eur vs. 2022: 466 tis. eur) a dokonca vyššia ako v roku 2020 pri dvojnásobnej sadzbe (2020: 425 tis. eur). Svoju najvyššiu úroveň – 562 tis. eur dosiahla v roku 2021, ktorý je vo všetkých parametroch rekordný. Znovu má na tom zásluhu aj U. S. Steel Košice, ktorý si v tom roku uplatnil rekordný superodpočet na Slovensku v hodnote 65 146 980 eur.

TOP 5 subjektov sa v jednotlivých rokoch menilo, ani jeden z týchto lídrov vo využívaní superodpočtu nebol na prvých 5 priečkach vo všetkých rokoch. Subjekty, ktorých výskyt v TOP 5 sa opakuje, sú v tabuľke 2 pre ľahšiu identifikáciu vyznačené rôznymi farbami. Pre relatívnu nevýznamnosť prvých troch období sme ich parametre zhrnuli do spoločných výsledkov. Zo subjektov prvej päťky v jednotlivých rokoch sú len dva také, ktoré si uplatňovali superodpočet každý rok, teda v celej jeho histórii: TATRAVAGÓNKA a Nokia Slovakia (pôvodne Alcatel-Lucent Slovakia a.s.). Celkový prehľad účasti a úspešnosti subjektov z TOP 5 uvádzame v tabuľke 3. S výnimkou Nokie je to súčasne aj poradie celkových superodpočtov v histórii, Nokiu v tomto rebríčku predbehli ešte tri subjekty, ktoré sa ale nikdy neumiestnili v TOP 5: BSH Drives and Pumps, MTS a Danfoss Power Solutions.

Z tabuľky celkových uplatnených superodpočtov vyplýva, že absolútnym lídrom v jeho čerpaní je
U. S. Steel Košice, a to s viac ako trojnásobným náskokom pred druhým v poradí – zástupcom skupiny Continental, konkrétne Continental Tires Slovakia (predtým Continental Matador Rubber). Tretí v poradí Slovnaft však stihol túto pozíciu v rebríčku dosiahnuť len za dve zdaňovacie obdobia.